Quick Links

CURRENT SEASON FORMAT

LEAGUE - Three Division's of 6 teams playing each other three times.

Cup - 5 cup qualifying games and a finals night for those that qualify.


DIV1 CHAMPIONS

Burnley SU

DIV 2 CHAMPIONS

Exeter Gently

Cup Winners

Burnley SU


RESULTS SO FAR

REMAINING FIXTURE DATES

Thursday 9th July

Thursday 16th July

Thursday 23rd July

Thursday 30th July

Thursday 6th August

Thursday 13th August

Thursday 20th August

Thursday 27th August

BURNLEY COLLEGE (Thursday) 6-A-SIDE

League News

Next Fixture

Thursday 9th July

Cup Round 4

Pitch 1
7.00 Jasper Clarets v Team Rabbit
7.40 Burnley SU v Bayern Bru
8.20 Sporting Lesbians v Ivory Toast FC
Pitch 2
7.00 Real Sosobad v Real Sociopath
7.40 Grove Lane v Exeter Gently
8.20 Egg Fries Reus v Chewy Suarez
Pitch 3
7.00 5 Hunks & Danny v Pukka Blues
7.40 AFC Thickneck v Dingles FC
8.20 B Team v Picadilly

League Tables

Division 1 P W D L + - GD PTS
1 AFC Thickneck 10 9 0 1 48 9 39 27
2 Burnley SU 10 6 0 4 38 29 9 18
3 Jasper Clarets 10 5 1 4 34 27 7 16
4 Picadilly 10 5 1 4 34 28 6 16
5 Grove Lane 10 3 0 7 21 45 -24 9
6 Egg Fries Reus 10 1 0 9 10 37 -27 3
Division 2 P W D L + - GD PTS
1 Exeter Gently 10 9 0 1 44 10 34 27
2 Bayern Bru 10 5 1 4 26 31 -5 16
3 Dingles FC 10 4 3 3 17 17 0 15
4 Pukka Blues 10 4 0 6 23 24 -1 12
5 Chewy Suarez 10 2 1 7 12 31 -19 7
6 Real Sosobad 10 2 0 8 14 12 2 6
Division 3 P W D L + - GD PTS
1 Team Rabbit 10 6 4 0 30 13 17 22
2 Real Sociopath 10 6 2 2 46 13 33 20
3 B Team 10 5 2 3 32 26 6 17
4 Ivory Toast FC 10 3 4 3 26 19 7 13
5 5 Hunks & Danny 10 3 1 6 19 23 -4 10
6 Sporting Lesbians 10 0 1 9 4 63 -59 1

Results

Thursday 2nd July

Cup Round 3

Pitch 1
7.00 Exeter Gently 2 v 4 Team Rabbit
7.40 Grove Lane 0 v 5 Real Sosobad
8.20 Bayern Bru 5 v 2 Ivory Toast FC
Pitch 2
7.00 Sporting Lesbians 4 v 1 Egg Fries Reus
7.40 Burnley SU 7 v 0 Chewy Suarez
8.20 Pukka Blues 0 v 5 AFC Thickneck
Pitch 3
7.00 Jasper Clarets 5 v 2 Real Sociopath
7.40 Picadilly 5 v 0 5 Hunks & Danny
8.20 Dingles FC 5 v 0 B Team

Cup Tables

Qualification - The top two teams from each group will qualify along with the 2 best 3rd place teams for the finals night.

Group A P W D L + - GD PTS
1 Jasper Clarets 3 3 0 0 16 7 9 9
2 Team Rabbit 3 2 1 0 7 4 3 7
3 Exeter Gently 3 2 0 1 11 7 4 6
4 Real Sosobad 3 1 0 2 9 8 1 3
5 Grove Lane 3 0 1 2 4 14 -10 1
6 Real Sociopath 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group B P W D L + - GD PTS
1 Burnley SU 3 3 0 0 19 0 19 9
2 Chewy Suarez 3 2 0 1 12 8 4 6
3 Sporting Lesbians 3 1 1 1 8 11 -3 4
4 Bayern Bru 3 1 1 1 9 13 -4 4
5 Egg Fries Reus 3 1 0 2 4 12 -8 3
6 Ivory Toast FC 3 0 0 3 5 13 -8 0
Group C P W D L + - GD PTS
1 AFC Thickneck 3 3 0 0 14 2 12 9
2 Dingles FC 3 3 0 0 12 1 11 9
3 Picadilly 3 1 0 2 8 5 3 3
4 B Team 3 1 0 2 8 14 -6 3
5 Pukka Blues 3 1 0 2 2 8 -6 3
6 5 Hunks & Danny 3 0 0 3 4 18 -14 0

Visit Our Shop

Take a look around our online shop, where you can safely purchase all football related items

Solution Graphics

Photo Gallery

Contact Us

If you have any queries, or would like to get in touch, either call us on the number's below or Contact Us here and we'll get back to you as soon as we can.

Telephone:07799 217987
07717 790502
01132 049985
Fax:01274 341124
Email:info@football-evolution.co.uk
Address:Woodkirk Valley Country Club
1172 Dewsbury Road
Dewsbury
WF12 7JL